Facebook
Paskambink ir suformuok
užklausą telefonu:
+370 677 53993

Kaip parduoti mišką didesne kaina?

Ne veltui Lietuva vadinama miškų kraštu – beveik 33,5 proc. Lietuvos ploto sudaro miškai, o palyginti nedidelėje valstybės teritorijoje yra įsikūrusios beveik 1500 miškininkystės įmonių. Didžioji dauguma šių įmonių superka miškus ir žada konkurencingą kainą bei greitą apmokėjimą. Miškų supirkėjų konkurencija išties didelė ir palanki pardavėjams, tad kaip neapsigauti ir mišką parduoti geriausia kaina?

Miško kaina - tai klausimas, su kuriuo susiduria nemaža dalis lietuvių (privačių miškų savininkų Lietuvoje yra per 249 tūkstančių). Miško kainų ribos gali svyruoti nuo 1 000 iki 5 000 eurų ar netgi daugiau, tad miško vertę lemia keletas veiksnių: medyno vertė, žemės sklypo kaina, miško branda, miškui taikomi apribojimai ir netgi pirkėjo sąžiningumas. Žinoma, didžiausią vertę kuria ne miško vieta, o jo turinys. Štai, pavyzdžiui, lapuočiai (ąžuolai, uosiai, klevai) dėl savo savybių yra vertinami geriau bei kainuoja daugiau, tuo tarpu spygliuočiai, liepos, drebulės – šiek tiek pigesni.

Atsakykite sau, ar tikrai norite parduoti mišką?

Privatūs miškai yra savininko nuosavybė. Jis privalo mišku rūpintis, taip pat laisvai parduoti ar pirkti iš kito šeimininko parduodamą plotą. Pirmiausiai turite atsakyti sau, ar turėsite laiko rūpintis mišku. Norint, kad miškas neštų naudą, būtina jį prižiūrėti, valyti, vykdyti kirtimus. Žinoma, tai reikia daryti laikantis Lietuvoje priimtų teisės aktų, kuriuose numatyta ir apibrėžta kirtimų vykdymo tvarka. Ūkininkavimo miškuose tvarką Lietuvoje apibrėžia du pagrindiniai teisės aktai: Lietuvos Respublikos miškų įstatymas bei Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai. Jei neturite tam nei laiko resursų, nei galimybių, greičiausiai verta pagalvoti apie miško pardavimą.

Jei svarstote apie pardavimą iškirtimui, labai svarbus jame augančio medyno amžius. Brangiausia yra ąžuolo mediena. Kitos mažiau vertingos medienos: eglės, beržo, uosio, juodalksnio. Visgi, jei miškas jau brandus, jį reikia kirsti arba parduoti, nes po kelerių metų neprižiūrimo miško medžiai gali tikti nebent tik malkoms. Parduodami medžius, o ne mišką, savininkai papildomai turi mokėti 5 procentų mokestį už parduotą medieną, įskaitant ir 15 proc. pajamų mokestį, tad bendra suma gaunasi 20 proc. Sudarydami sutartį atidžiai perskaitykite, kokia suma yra nurodyta: ar nurodoma suma jau yra išmokama savininkui, ar iš jos dar bus išskaičiuoti mokesčiai. Mišką pardavus iškirtimui, turėsite atsodinti mišką.

Ar parduoti mišką, Jums gali padėti nuspręsti ir miško geografinė padėtis. Jei miškas priskirtas saugomoms teritorijoms, o jo naudojimas yra stipriai apribojamas įstatymų, parduoti jį bus kur kas racionaliau, nei rūpintis ir tvarkyti. Tuo tarpu, jei miškas šalia esančio tvenkinio, vaizdingo vaizdo į ežerą, jo vertė gali būti kur kas didesnė jame augančios medienos vertė. Tik paskaičiuokite ar jūsų miškas jums kaip nuosavybė priklausė daugiau nei 10 metų. Jei 10 metų termino neišlaikėte, tuomet valstybei teks sumokėti Gyventojų pajamų mokestį.

Kaip parduoti mišką geresne kaina?

Lietuvoje nedraudžiama miškų pirkti užsienio investuotojams, tad rinkoje jau keletą metų jaučiama konkurencija, o dėl susidariusios situacijos laimi miško savininkai, norintys parduoti savo mišką. Lietuvoje veikia beveik 10 didelių Skandinavijos įmonių, kurios superka Lietuvos miškus ir gali pasiūlyti ypač gerą kainą. Tarpusavyje konkuruoja ir geresnę kainą siekia pasiūlyti ir lietuviško kapitalo įmonės, superkančios mažesnius miškų plotus, o tokių nedidelių plotų savininkų Lietuvoje tikrai netrūksta. Vien iki 0,5 ha miško plotus valdo beveik 62 tūkst. savininkų.

Elektroninė miškų agentūra – tai nepriklausomas portalas, kuriame miškų supirkėjai ir pardavėjai gali pasiekti vieni kitus tiesiogiai be jokių tarpininkų. Anksčiau išsiųsti ir gauti pasiūlymus visoms mišku suinteresuotoms įmonėms buvo pakankamai sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis procesas. Elektroninė miško agentūra padės užklausai pasiekti suinteresuotas įmones, kurios galės susisiekusios su Jumis pasiūlyti savo kainą, o Jūs tuo tarpu išsirinksite geriausią pasiūlymą ar didžiausią kainą pateikusį pirkėją.

Jei norite padaryti tai ypač greitai, jums tereikia Elektroninėje miškų agentūros svetainėje elma.lt suvesti miško sklypo kadastrinį numerį bei savo kontaktus, ir per pirmąsias 24 valandas su Jumis susisieks keli tame regione veikiantys supirkėjai. Tai vienas paprasčiausių būdų išsiaiškinti miškų supirkėjų siūlomą kainą.

Naujienos