Facebook
Paskambink ir suformuok
užklausą telefonu:
+370 677 53993

Medienos rinka ir tendencijos

Medienos kainos tai kyla, tai krenta ir tuos pokyčius kartais sekti gana sudėtinga. Galima kirsti visą mišką ir ieškoti pirkėjo, kuris nupirks visą apvaliąją medieną, arba tik tuos medžius, kurie šiuo metu bus nupirkti geriausia kaina. Ekonomiškai naudingiau rinktis antrąjį variantą. Miškų savininkams, negalintiems pasiūlyti didelių medienos kiekių, neverta tikėtis tokių pačių pardavimo kainų, kokias gauna didieji medienos tiekėjai, todėl reikia taikytis prie rinkos tendencijų. Pažindami savo miško valdą ir stebėdami medienos kainų pokyčius interneto tinklalapiuose bei spaudoje, galėsite uždirbti daugiau nei tiesiog kirsdami mišką ir ieškodami pirkėjų.

Apvalios medienos kainos stipriai nukritusios

Remiantis „Wood Resources Quarterly“ (WRQ) parengta pirmojo 2017 metų ketvirčio medienos rinkų apžvalga, konstatuojama, kad per paskutinius du metus Europoje apvaliosios medienos kainos krito labiausiai iš visų pasaulio regionų. Pabrėžiama, kad krito ne tik žaliavos kainos, bet nuosekliai mažėjo ir apvaliosios medienos paklausa.

Pasak ekspertų, dabar lietuviai, kartu su švedais, vokiečiais, latviais ir estais labai smarkiai konkuruoja su Baltarusija ir Rusija dėl medienos pardavimo. Ypač pastarosios šalies dideli medienos kiekiai tiekiami į pasaulio rinkas. Rusija panaikino eksporto mokesčius, o nuvertėjęs rublis leidžia medieną pardavinėti net Jungtinėse Valstijose, ko iki šiol nebuvo. Tuo metu Lietuvos rinka yra priklausoma nuo celiuliozės fabrikų Skandinavijoje ir baldų pramonės.

Dėl kritusių kainų ir įsigaliojusio 5% medienos mokesčio privačių miškų savininkams pardavimai nuo 2015 metų krito trečdaliu, tad didesne paklausa mėgaujasi urėdijos bei žaliavinės ir apdorotos medienos importuotojai. Nors buvo tikimąsi, kad 2017 metų kainos kils, tendencijos kol kas liūdnos – kainos kyla, bet labai nežymiai.

Generalinės miškų urėdijos duomenimis, vidutinė praėjusių metų apvaliosios medienos kubinio metro kaina buvo 38 eurai, o 2015 m. – 39 eurai. Po 2016 m. gruodžio mėnesį vykusių medienos pardavimo aukcionų nustatyta, kad vidutinė nupirktos apvaliosios medienos kaina, palyginti su praėjusių metų vidutine apvaliosios medienos pardavimo kaina, padidėjo 2 eurais ir siekia 40 eurų už kubinį metrą.

Medienos pardavimo kainą veikia ir sezoniškumas

Šaltuoju metų laiku išauga malkinio medienos ūkio, malkinių rastų, malkų, biokuro paklausa: kubinio metro kaina padidėja 2–5 eurais. Dabar kubinis metras malkinės medienos kainuoja 16–20 eurų (miške, t.y. be transportavimo).

Daugiausia padidėjo ąžuolo (28 proc.), uosio (23 proc.), plokščių medienos (19 proc.) kainos. Tiesa, pradinė vidutinė aukcionuose pasiūlytos medienos kaina buvo 36 eurai už kubinį metrą. Toks 4 eurų skirtumas rodo, kad vyko aktyvi medienos pirkėjų konkurencija dėl medienos įsigijimo 2017 m. I pusmečiui ir ilgalaikėms sutartims sudaryti. Brangiausia kaip visuomet buvo ąžuolo pjautinių rąstų mediena (stambiausių rąstų kaina – 574 eurai už kubinį metrą), o pigiausia – sausuoliai ir malkinė mediena (apie 21 euras už kubinį metrą).

Lyginant pastaruosius metus, kainos laikosi labai panašios. Atkreiptinas dėmesys, kad palyginti su praėjusiais metais, stipriai išaugo pušies medienos kaina. Taip pat nežymiai paaugo pušies popiermedžio mediena.

Medienos kainą galite sekti Privačių miškų savininkų asociacijos svetainėje: http://www.pmsa.lt/aktualu/menesio-medienos-kainos/

Naujienos